Bir Ürünün Çok Satılması İçin Yapılması Gerekenler

0
1715
eticaret

2010-2015 arasında geçen süre içerisinde ülkemizde artış gösteren E-Ticaret oranından ithalat ve ihracat firmaları da payını almak istiyor. Bizler bu makalemizde firmaların internet’te kendi sitelerinde olsun E-Ticaret sitelerinde (Gitti Gidiyor, N11, Sanalpazar, Sahibinden) olsun ürününü çok satması için ne yapması gerektiği anlatacağız.

1- İstatistiklere göre kadınlar bir ürün alırken yapılan yorumlara, erkekler ise ürünün fotoğrafına dikkat ediyor.

Satacağınız ürün kadınlara hitap ediyorsa yapılan yorumların olumlu olmasına özen göstermelisiniz. Yapılan yorumlarla ürününüz kalitesi aynı orantıda olacağı için ürününüzün kalitesine dikkat etmelisiniz. Satacağınız ürün erkeklere hitap ediyorsa ürününüz fotoğraflamasını ve düzenlenmesini dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor.

2- Ürünü ücretsiz kargo olarak satışa sunun.

Diğer bir istatistiğe göre alıcılara en cazip gelen nokta ücretsiz kargo oluşudur. Kargo bedelini ürüne yansıtıp ücretsiz kargo yapabilirsiniz.

3- “Ücretsiz Kargo” ” “Orjinal Ürün” “Garantili”

Fotoğraflarınızda, başlığınızda ve açıklamalarınızda “Ücretsiz Kargo” “Orjinal Ürün” “Garantili” gibi ibarelere yer vermeniz ürününüzün daha çok satmasına yardımcı olabilir.

4- İade Şartları

Ürününüzün açıklamasında mutlaka iade şartlarınızı belirtin ve bu iade şartlarınız cezbedici olsun.

5- Fiyat Artan Olarak Sıralama

Bir çok E-Ticaret sitesinde bu özellik vardır. Ürünleri fiyatına göre sıralayarak en ucuz ürünü buluruz. Rakip firmaların fiyatlandırmasını baz alarak en düşük fiyatı belirlemeniz ürünün en çok satmasında fayda sağlayacak faktörlerden biridir.

6- Ürünün Açıklamasında Detaylara Yer Verin

Müşterileriniz akıllarında soru işareti bırakmayın. Ürünün tüm özelliklerini açıklamanızda yer vermeye özen gösterin.

7- Gitti Gidiyor, N11, Sanal Pazar, Sahibinden

Bu E-Ticaret sitelerinde satış yapıyorsanız, ürüne reklam sağlayıp ön sayfalarda tutabilirsiniz. Böylelikle ürünün görülme oranı arttığı gibi satış oranı da artar. Ancak bildiğiniz gibi vatandaşlarımızın çoğu ürünün ucuz ve kaliteli olmasına dikkat ediyor. Vatandaşlarımızın istediği gibi hem ucuz hem de kaliteli ürünler satabilirsiniz. Bu belirttiğimiz E-Ticaret sitelerinde mağazalar açın. Ürünlerinizi farklı varyasyonlar’da ekleyin örneğin;

“Samsung Galaxy S4 Kılıf” ürününün satışını yapıyorsanız bu ürünü 10 TL olarak satışa sunduğunuzu varsayalım ve ücretsiz kargo olsun. Kargo ücretinizi bu üründen çıkarın (Kargo ücretiniz örneğin 3,10 TL olsun). Aynı ürünü alıcı kargo olarak 6,90 olarak satışa sunun.

“Samsung Galaxy S4 Kılıf” ürününü farklı fotoğraflar ve farklı başlıklarla ayrı ayrı satışa sunun.

Bir önceki yazımız olan Gitti Gidiyor Toplu Ürün Yükleme başlıklı makalemizde Gitti Gidiyor Çoklu Ürün Yükleme, Gitti Gidiyor Toplu Ürün Yükleme Şablonu ve Gitti Gidiyor Toplu Yükleme hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here