Google Hakkında

0
Google Hakkında

Google; 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından insanlara yararlı olması amacı ile kurulan günden güne gelişmekte olan bir sistemdir. Google ismi 1′den sonra yüz tane sıfırın eklenmesi ile oluşan sayıyı gösteren “googol” kelimesinden türetilmiştir. Akılda kalıcılığı ile kısa sürede gelişmiş ve adını tüm Dünyaya duyurmuştur. Diğer arama motorlarına bakılarak bir çok kaliteli hizmeti içinde barındıran Google bir hayal üzerine kurulmuştur. Web master tools ve Analytics gibi hizmetleri ile webmasterlarında ilgi odağı olmuştur. Ayrıca Google’ın Pagerank teknolojisi ile web sitelerinin değerlerini öğrenebilmekteyiz.

Google ne işe yarar ? sorusuna en doğru cevap ; ”Tüm web sitelerinde dolaşan botları sayesinde indexlediği web sitelerini insanlara gösterir ve insanların aradıkları konuyu veya konu ile alakalı en doğru sonucu verir ” olacaktır.

SEO’nun Önemi

0

Web sitesinin Arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan çalışmaya Seo denir. Seo çok önemli ve gerekli bir işlemdir. Web tasarım ne kadar önemli ise Seo işlemi de bir o kadar önemlidir. Web sitesinin tasarımı ne kadar güzel olursa olsun üst sıralar da olmayınca pek bir işe yaramaz. Arama motorlarından en bilindik olan Googleda web sitenizi üst sıralara çıkarmak için çalışmak akıllıca bir davranış olur. Seo sabır gerektiren uzun soluklu bir çalışmadır, hemen sonuç vermeyebilir. Zaman ve çalışma ile her web sitesi üst sıralara taşınabilir. Ancak seo çalışmasına başlamadan önce rakipleri analiz etmek istenilen kelimelerde yükselmek için kolaylık sağlayabilir.

Seo her firmanın veya kişinin yapabileceği bir işlem değildir, yanlış yapılan bir işlem sizi bir anda üst sıralara çıkartabilir ancak gün geçtikçe düşüşe geçmeye başlarsınız.

İçerik SEO

0
İçerik SEO

Seo çalışmasını sadece içerikler ekleyerek yapamazsınız fakat içerik ekleyerek Seonuzu güçlendirebilirsiniz. Seo çalışmalarınızı güçlendirmek için içerik eklemeye başlamadan önce mutlaka, içerik nasıl eklenir içerik eklerken nelere dikkat edilmeli gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir kaynak elde edip yararlanmanız gerekir, aksi takdirde yanlış yaptığınız bir işlem sizleri olumsuz yönde etkileyebilir.

Daha öncede belirttiğimiz gibi Seo’yu Google Arama Motoru üzerinden değerlendireceğiz. İçeriklerimizi eklerken dikkat edeceğimiz hususlara gelmeden önce Google Arama Motorunun web sitenizde bulunan içeriklerde en çok nelere dikkat ettiğine bir göz atalım. Google çok büyük ve yararlı bir firmadır. Google Botları tıpkı bir virüs gibi hareket eder. Tüm web siteleri tek tek gezer ve indexler. Bu indexlemede üst sıralara yerleşmeniz için Google arama motorunun dikkat ettiği hususlara sizlerin de dikkate alması gerekmektedir. Google Botları web sitenizi girdiğin de siteniz de dikkat ettiği kısımları sıralama gereği duyarsak;

  • Sayfanızın Başlığı, Açıklaması ve Anahtar kelime taglarına
  • H Taglarına
  • Resim var ise resimlerin Alt ve Title taglarına
  • Kalın, İtalik ve Altı çizili kelimelere
  • Paragraflara ayırılıp ayrılmadığına
  • Bazı önemli notları değişik renk tonlarında kullanılıp kullanılmadığına
  • Kullanıcıları yoracak kadar uzun olup olmadığına
  • İçeriğin Seo için mi yoksa ziyaretçilere faydalı olabilmek için mi yazılıp yazılmadığına
    Diye sıralayabiliriz.

İçerik Seo da en çok dikkat etmeniz gereken husus aşırı seo yapmamanızdır. Seo için içerik değil de insanlara faydalı olabilmek için içerik ekleyiniz. Spam sahte veya adult içerik eklediğiniz takdir de Google kara listesine alınmanız an meselesi olacaktır.

Site içi seo da en önemli maddelerden biri olan İçerik eklerken yapmanız gerekenleri kısaca açıklayalım;

Öncelikle unutmayalım ki Google sizden bizden daha iyi Türkçe biliyor. Asla kelime hatası yapmayanız ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz. İçeriklerinizin ilk 25 kelimesinde anahtar kelimelerinize yer veriniz ancak 50 kelimelik bir içerikte 10 tane anahtar kelime geçiyorsa bu içerik Google gözünde Spam olarak değerlendirilebilir. İçeriklerinizde anahtar kelime oranı %3 – %5 arasında olmalıdır. Anahtar kelimelerinizin bazılarını kalın, altı çizili veya italik yapabilirsiniz. İçeriğinizi yazmaya başlarken başlığınızı H1 Tagı ve içeriğinizin bazı bölümlerinde yan başlık olarak h2 Tagını kullanabilirsiniz ancak bu H Taglarında anahtar kelimelerinizin geçmesi daha sağlıklı olacaktır. İçeriğinizi resimlerle ve videolarla besleyiniz. Resimlere Alt ve Title etiketlerini kullanmayı asla unutmayınız.

Google Botları insan gibi düşünen bir teknolojidir. Bizler düz renksiz basit bir yazıyı okurken mi yoksa paragraflara ayrılmış, başlıklar belirgin, bazı önemli kısımlar koyu şekilde belirtilmiş, resim ve videolar ile beslenmiş bir yazıyı okurken mi zevk alırız? Bu sorunun cevabı apaçık ortada tabi ki de zengin ve renkli içeriği okumak herkesin hoşuna gider.

İçerik eklemeden önce içerik türlerini de bilmeniz gerekmektedir. Özgün ve benzersiz içerik olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar asla birbiri ile karıştırılmamalıdır.

Özgün İçerik: Benzeri olan ancak benzemeyen

Benzersiz İçerik: Benzeri olmayan

Hiçbir sitede bulunmayan ancak aranan bir yazı türünü yazabilir ziyaretçi çekebilirsiniz ancak bunu yapmak biraz zor olacaktır derin bir araştırma yapmanızı gerektirebilir. İçeriklerinizi mümkün olduğunca ne uzun ne de kısa tutunuz. Ortalama 150-300 kelime arası içerikler Google bakımından da içerik zenginliği bakımından da yeterli olacaktır.

Tumblr Nedir?

0
Tumblr Nedir?

David Karp tarafından 2007 Şubat’ta açılan sosyal ağ ve blog sitesidir. 100 Milyonu aşkın blog kaydı bulunmaktadır. Tumblr blog resim, video, ses dosyası, bağlantı vs… paylaşma olanağı sağlamaktadır. Kullanıcılar kendi aralarında takipleşebilir, mesajlaşabilir, paylaşımları beğenebilir ve paylaşabilirler. Tumblr blog, seo açısından çok büyük öneme sahip olmamasına rağmen Seo işlemi yapan kişiler tarafından çok tercih edilmektedir. Ülkemizde en çok tercih edilen bloglar arasında bulunan tumblr sayesinde sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz.

Tumblr blog kullanan ünlüler de bulunmaktadır. Tumblr aracılığı ile onlarla iletişime geçme olanağı yakalayabilirsiniz. Bizce tumblr blogspot, twitter ve facebook karışımı faydalı ve eğlenceli bir sosyal ağdır.

Web Tasarımda Dinamiklik

0
Web Tasarımda Dinamiklik

Burada da web sitelerinde dinamikliğin önemini anlatmak istedik.

Günümüzde yeni yasanın çıkmasıyla birlikte birçok kurum ve kuruluş artık tanıtımlarını internet ortamında yapmaktalar. Yaptıkları her işi halka duyurmak çabasıyla yapılan bir web sitesi daima güncellenmektedir. Bu da web ortamında sitenin dinamikliğini göstermektedir. Ama son zamanlarda kişisel blogların çıkmasıyla birlikte dinamiklik en çok kişisel bloglara yakışmaktadır. Sürekli bilgi analizi ve bilgi alış verişi olan bu siteler günlük hayatta daha çok tercih edilmektedir. İş yeri yada firma tanıtımı için olan siteler genellikle statik site olarak kayda geçmektedir. Siteniz ne kadar dinamik olursa internet ortamında yada sosyal medyada bir o kadar başarı sağlayabilir. Şu örneği verecek olursak;

-Haber siteleri hangi durumdadır?

-Cevap çok basit yazımızda da belirtmiştik belirli zaman düzenine göre güncellenen her site dinamiktir.

En kısa sürede yeni yazılarla birlikte sizlerleyiz…

Web Tasarım’da Yazı Tipi

1

Bu yazımızda da belirttiğimiz gibi yazı tipinin önemini vurgulayacağız.  Çoğu sitelerde görüldüğü gibi siteye bağdaşmış derecede uyan yazı tipleri vardır. Ama bunlar çoğu zaman kişiye göre değişmektedir. Mesela örnek verecek olursak; günümüzde göz problemi yaşayanların sayısı çok fazla ister gençlerde ister yaşlılarda çoğu kesimde bu göz problemleri yüzünden internet ortamında girdiği sitelerde problem yaşamaktadır. Bizim önerdiğimiz yazı tipleri genelde Serif’ siz yazı tipleridir. Bunu açıklayacak olursak serfi yazı tipi bildiğimiz üzere tırnaklı yazı tipleridir. Bu tırnaklar hem okumada hem de kişide göz rahatsızlığına neden olur. Bunun için size önereceğimiz Sans – Serif ya da normal yazı tipleri kullanmanızdır. Çoğu sitede kullanılan transform , indent vb. kullanılan yazı formları yerine sade olan yazı formları daha çok tercihe edilmelidir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

0BeğenenlerBeğen
125TakipçilerTakip Et
554TakipçilerTakip Et
1,215AbonelerAbone

Rastgele SEO

Google Hakkında

Google Hakkında

SEO’nun Önemi

İçerik SEO

İçerik SEO

Tumblr Nedir?

Tumblr Nedir?

Web Tasarımda Dinamiklik

Web Tasarımda Dinamiklik