Google WebMaster Araçları

1
1155
Google WebMaster Araçları

SEO‘nun olmazsa olmazlarından olan Google’ın WebMaster araçlarını neden kullanmalıyız, nasıl kullanmalıyız? Google WebMaster Tools ayarları Google SEO işlemimize başlamadan önce ilk olarak yaptığımız işlemlerden biridir. Web sitemizi kurduğumuz ve ziyaretçiye hazır ettiğimiz zaman Google Web Yöneticileri üzerinden ayarlarımıza başlarız. Bu ayarlara bir de SEO Dahi gözünden bir bakalım…

Öncelikle web master araçlarında işlem yapmamız için bir gmail hesabına sahip olmamız gerekir. Gmail hesabımızı açtıktan sonra;

google.com/webmasters

adresine giriş yaparak Google WebMaster Araçlarında oturum açabilirsiniz.

Google Web Yöneticileri
Resim 1.1

 

İlk gelen Resim 1.1’de de gördüğünüz gibi ekli olan web sitelerimizi görebiliyoruz. Bu kısımda web sitemizde olup bitenleri, gelen mesajları vs… görebiliyoruz. Sitemiz yok ve eklemek istiyorsak. Sağ üst kısımdan sitemizi ekleyip, doğrulayabiliyoruz. Daha ilerleyen zamanlarda tüm arama motorlarına web sitemizi nasıl ekleriz? detaylı bir şekilde anlatacağız.

Google WebMaster Tools
Resim 1.2

Resim 1.2’de gördüğünüz kısım anasayfadır. Bu kısımdan tüm özelliklere ve ayarlara erişebiliyoruz. Daha detaylı bir inceleme için sol kısımdaki menülerimizi detaylı bir şekilde açıklayalım.

 1. Site Kontrol Paneli
  Web sitemizin site mesajlarını, tarama hatalarını, arama sorgularını ve site haritalarını grafiksel ve görsel olarak ana sayfada özet olarak gösteren kısımdır.
 2. Arama Görünümü
  • Yapılandırılmış Veri
   Google Yapılandırılmış Veri
   Resim 1.3

   Resim 1.3’de gördüğünüz arama sonuçlarında ki zengin snippet’lerdir. Webmaster araçlarında bulunan yapılandırılmış veri kısmından bu ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

  • Veri İşaretleyici
   Bu ayarda sitenizde bulunan ürün’ü işaretleyip Google’da arama sonuçlarına etki edebilirsiniz. Örneğin bir kitabınız var ve bu ürünün yorumlarını arama sonuçlarında göstermek istiyorsunuz. Bu araç bu konuda size faydalı olabilir.
  • HTML Geliştirmeleri
   Google Web Araçları
   Resim 1.4

   SEO konusunda bizim en alakalı olduğumuz sayfadır. Yinelenen meta açıklamalar, Uzun meta açıklamalar, Kısa meta açıklamalar, Eksik başlık etiketleri, Yinelenen başlık etiketleri, Uzun başlık etiketleri, Kısa başlık etiketleri, Bilgilendirici olmayan başlık etiketleri, Dizine eklenemez içerik gibi seçenekleri bu kısımda inceleyip düzenleyebilirsiniz. Bu hataları düzeltmeniz On Page SEO ayarlarınız bakımından sizlere +1 kazandırır.

  • Site Bağlantıları
   Google’da üst sırada olduğunuz sayfaları bu kısımda düşürebilir, ilk veya üst sıralarda çıkmasını engelleyebilirsiniz.
 3. Arama Trafiği
  • Arama Sorguları
   Webmaster Araçları
   Resim 1.5

   Bu kısımda Google arama motorunda sorgulanan kelimeyi ve o sorgulanan kelimede sitenizin gösterim, tıklama, tıklama oranı ve ortalama konumunu göstermektedir. Ayrıca sağ üstte bulunan tarih aralığında siteniz kaç kez gösterilmiş ve tıklanmış olduğunu ve bunun yüzdelik artışını görebilirsiniz. Arama Trafiği kısmını iyi takip etmeniz siz değerli takipçilerimiz açısında site SEO analizi için istikrar yakalamanıza fayda sağlayacaktır.

  • Sitenize Bağlantılar
   Web sitenize bağlantı veren siteleri, sitelerin sayfalarını gösteren bölümdür. Bu kısım’da backlink analizi yaparak daha düzenli çalışmalar yapabilirsiniz. Link alınan siteleri excel olarak indirip incelemenizi tavsiye ederiz.
  • Dahili Bağlantılar
   Siteniz içerisinde link verilen sayfalar gösterilir. İç linkleme olayı site içi SEO’da en önemli kriterlerden biridir. On Page SEO yani site içi SEO analizinizi yapmak için bu bölümü takip etmenizi önerebiliriz.
  • Manuel İşlemler
   Siteniz Google tarafından bir cezaya tabi tutulduğu zaman yani spam işlemi uygulandığı zaman bu bölüm 1-5 gün aralığında aktifleşir ve buradan manuel olarak işlem yapabilirsiniz.
  • Uluslararası Hedefleme
   Siteniz sadece Türkiye veya her hangi bir bölgeyi ilgilendiriyorsa bu bölümden o bölgeyi seçebilirsiniz.
  • Mobil Kullanılabilirlik
   Siteniz içerisinde mobil kullanıcılar için hataları gösterir ve düzeltmenizi önerir. Günümüz çağı akıllı çağ olduğu için telefon yani mobil kullanıcılara da değer vermemiz gerektiğini buradan çıkarabiliriz.
 4. Google Dizin
  • Dizin Durumu
   Google tarafından indexlenen sayfa sayısını, artış ve azalışın grafiksel görselini gösterir.
  • İçerik Anahtar Kelimeleri
   Siteniz içerisinde en çok kullanılan kelimeleri ve o kelime varyasyonlarını(Örneğin SEO Kelimesi için; SEO, SEO Dahi, SEO Teknikleri SEO, Analizi vs…) gösteren sayfadır. On Page SEO analizini geliştirebileceğiniz bir diğer sayfadır.
  • URL’leri Kaldır
   Google arama motorunda görüntülenmesini istemediğiniz sayfalarınızı buradan belirtip Google’dan kaldırabilirsiniz.
 5. Tarama
  • Tarama Hataları
   Web sitenizde DNS, Sunucu bağlantısı ve Robots.txt getirme olaylarında hatalar oluştuğunda bu bölümde gösterilir ve bu hatalar düzeltildiğinde buradan Google’a bildirilebilir.
  • Tarama İstatistikleri
   Google botlarının sitenizi taramaya ne kadar geldiğini sayısal ve grafiksel bir şekilde gösteren sayfadır.
  • Google gibi Getir
   Sitenizde indexlenmeyen sayfalarınızı manuel olarak Google’a gönderme sayfasıdır. İndex hızı 5-10 saniye arasında değişir. Google sayfanızı indexler ve ön sıralara çıkartır ancak sayfanız da kopya içerik veya değersiz içerik varsa bu sayfayı arama sonuçlarından kaldırır.
  • robots.txt Test Aracı
   Robots.Txt dosyanızı gösterir ve düzenlemenize yarayan sayfadır. Robots.Txt dosyanızı oluşturmanız SEO bakımından faydalı bir işlemdir.
  • Site Haritaları
   Sitenizin hızlı index sağlamasına yarayan sitenizin haritalarını buradan ekleyebilir ve Google’a yön gösterebilirsiniz.
  • URL Parametreleri
   Url’lerinizdeki parametreleri Google’a bildirerek yön gösterebilir ve Google’ın sizi daha iyi tanımasında aracı olabilirsiniz.
 6. Güvenlik Sorunlar
  Sitenizde güvenlik ile ilgili problem olduğunuzda bu araç sayesinde bu problemi görebilir ve işleme geçebilirsiniz.
 7. Diğer Kaynaklar
  Google’ın bu araçlar dışında faydalı kaynaklarını gösteren diğer kısmıdır. Google’ın diğer uygulamalarıdır. Başlıca özel arama, Google rehber, site hızı vs…

ÖZETLERSEK

Google Web Site Yönetici araçları sitenizde hem iç SEO hemde dış SEO da size yol göstericidir. Her webmaster kişinin kullandığı bir sistemdir. Bu aracı kullanmadan da SEO işlemleri olabilir mi? Google’da çıkabilir misiniz? Evet çıkarsınız bunların hiç birini yapmadan da hit sağlayabilirsiniz. Amaa… Daha büyük olmak için Google’u sevmek kendinizi sevdirmeniz gerekir. İlerleyen zamanlarda bu araçların hepsini tek tek inceleme şansımız olacak ve diğer webmaster araçlarını da sizlere daha detaylı bir şekilde anlatacağız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here