İçerik SEO

0
735
İçerik SEO

Seo çalışmasını sadece içerikler ekleyerek yapamazsınız fakat içerik ekleyerek Seonuzu güçlendirebilirsiniz. Seo çalışmalarınızı güçlendirmek için içerik eklemeye başlamadan önce mutlaka, içerik nasıl eklenir içerik eklerken nelere dikkat edilmeli gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir kaynak elde edip yararlanmanız gerekir, aksi takdirde yanlış yaptığınız bir işlem sizleri olumsuz yönde etkileyebilir.

Daha öncede belirttiğimiz gibi Seo’yu Google Arama Motoru üzerinden değerlendireceğiz. İçeriklerimizi eklerken dikkat edeceğimiz hususlara gelmeden önce Google Arama Motorunun web sitenizde bulunan içeriklerde en çok nelere dikkat ettiğine bir göz atalım. Google çok büyük ve yararlı bir firmadır. Google Botları tıpkı bir virüs gibi hareket eder. Tüm web siteleri tek tek gezer ve indexler. Bu indexlemede üst sıralara yerleşmeniz için Google arama motorunun dikkat ettiği hususlara sizlerin de dikkate alması gerekmektedir. Google Botları web sitenizi girdiğin de siteniz de dikkat ettiği kısımları sıralama gereği duyarsak;

  • Sayfanızın Başlığı, Açıklaması ve Anahtar kelime taglarına
  • H Taglarına
  • Resim var ise resimlerin Alt ve Title taglarına
  • Kalın, İtalik ve Altı çizili kelimelere
  • Paragraflara ayırılıp ayrılmadığına
  • Bazı önemli notları değişik renk tonlarında kullanılıp kullanılmadığına
  • Kullanıcıları yoracak kadar uzun olup olmadığına
  • İçeriğin Seo için mi yoksa ziyaretçilere faydalı olabilmek için mi yazılıp yazılmadığına
    Diye sıralayabiliriz.

İçerik Seo da en çok dikkat etmeniz gereken husus aşırı seo yapmamanızdır. Seo için içerik değil de insanlara faydalı olabilmek için içerik ekleyiniz. Spam sahte veya adult içerik eklediğiniz takdir de Google kara listesine alınmanız an meselesi olacaktır.

Site içi seo da en önemli maddelerden biri olan İçerik eklerken yapmanız gerekenleri kısaca açıklayalım;

Öncelikle unutmayalım ki Google sizden bizden daha iyi Türkçe biliyor. Asla kelime hatası yapmayanız ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz. İçeriklerinizin ilk 25 kelimesinde anahtar kelimelerinize yer veriniz ancak 50 kelimelik bir içerikte 10 tane anahtar kelime geçiyorsa bu içerik Google gözünde Spam olarak değerlendirilebilir. İçeriklerinizde anahtar kelime oranı %3 – %5 arasında olmalıdır. Anahtar kelimelerinizin bazılarını kalın, altı çizili veya italik yapabilirsiniz. İçeriğinizi yazmaya başlarken başlığınızı H1 Tagı ve içeriğinizin bazı bölümlerinde yan başlık olarak h2 Tagını kullanabilirsiniz ancak bu H Taglarında anahtar kelimelerinizin geçmesi daha sağlıklı olacaktır. İçeriğinizi resimlerle ve videolarla besleyiniz. Resimlere Alt ve Title etiketlerini kullanmayı asla unutmayınız.

Google Botları insan gibi düşünen bir teknolojidir. Bizler düz renksiz basit bir yazıyı okurken mi yoksa paragraflara ayrılmış, başlıklar belirgin, bazı önemli kısımlar koyu şekilde belirtilmiş, resim ve videolar ile beslenmiş bir yazıyı okurken mi zevk alırız? Bu sorunun cevabı apaçık ortada tabi ki de zengin ve renkli içeriği okumak herkesin hoşuna gider.

İçerik eklemeden önce içerik türlerini de bilmeniz gerekmektedir. Özgün ve benzersiz içerik olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar asla birbiri ile karıştırılmamalıdır.

Özgün İçerik: Benzeri olan ancak benzemeyen

Benzersiz İçerik: Benzeri olmayan

Hiçbir sitede bulunmayan ancak aranan bir yazı türünü yazabilir ziyaretçi çekebilirsiniz ancak bunu yapmak biraz zor olacaktır derin bir araştırma yapmanızı gerektirebilir. İçeriklerinizi mümkün olduğunca ne uzun ne de kısa tutunuz. Ortalama 150-300 kelime arası içerikler Google bakımından da içerik zenginliği bakımından da yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan H1 SEO başlıklı makalemizde H1 SEO Ayarları, H1 SEO Etkisi ve H1 SEO Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here