Meta Etiketleri ve SEO

0
727
Meta Etiketleri ve SEO

HTML Meta etiketlerinin SEO ile alakası ve faydası nedir? ne işe yararlar? İşte bu makalemizde bu sorulara cevap arayacağız. Bildiğiniz gibi Google SEO algoritma uzmanı Youtube videosunde keyword meta kodunun SEO’ya bir etkisi olmadığını dile getirdi. Yine de biz bu makalemizde keyword meta etiketine değineceğiz. Aşağıda belirttiğimiz siyah renkli olan <> tagları arasında olan ve altı çizili olan meta tagıdır. Yeşil renkli ve italik olan o etiketin açıklamasıdır. Bu kodlar kullanıldığı takdirde SEO’da eksiksiz meta taglarına sahip olabilirsiniz.

<meta name=”content-language” content=”tr-TR” /> ; Bu kod sayfanın Türkiye TR’si ile yazıldığını gösterir.

<meta name=”content-type” content=”text/html charset=utf-8″ /> ;  Bu kod sayfa içerik tipinin text/html  ve karakter setinin UTF-8 olduğunu gösterir.

<meta name=”title” content=”SEO DAHİ – SEO BİLGİLERİ VE TEKNİKLERİ” /> ; Bu kod sayfa başlığını belirtir. Arama motorları için kullanılır. Mutlaka anahtar kelime ile başlamanız gerekir. 60 karakter’i geçmemeniz tavsiye edilir.

<meta name=”description” content=”SEO teknikleri ve dersleri hakkında bilgiler sunan SEO Blogudur.” /> ; Bu kod arama motorlarında çıkan açıklama kodudur. Sayfanın özeti niteliğindedir. Arama motorları için kullanılır. Sayfa başlığı ile başlamanız ve bu açıklama kısmının sayfa içerisinde başta geçmesi ve 160 karakteri geçmemesi önerilir. Description önemi en çok meta etiketidir.

<meta name=”keywords” content=”seo, seo dahi, seo teknikleri, seo dersleri, seo blogu, seo bilgileri” /> ; Bu kod anahtar kelime kodudur. Arama motorlarının en çok değer verdiği meta taglarından biridir. Arama motorları için kullanılır. Max. 5 etiket tavsiye edilir.

<meta name=”robots” content=”all” /> ; Bu kod arama motorlarının botlarına izin veren koddur. Arama motorları için kullanılır.

meta etiketleriKısa bir not olarak üst kısımda gördüğünüz Google arama sonuçlarıdır. Mor olan meta title, yeşil olan dosyanın kayıt edildiğidir (URL uzantısıdır). Siyah renkli olan meta description’dur.

Bir önceki yazımız olan Domain SEO İlişkisi başlıklı makalemizde Domain Anahtar Kelime, Domain SEO ve Domain Uzantısı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here