SEO’ya Uygun Resim

1
800
SEO'ya Uygun Resim

SEO’ya Uygun Resim; Bir web sitesi için yapılan Seo, sitenin bütün unsurlarına yapılmalıdır. Bu kuralı Seo’ya uygun resim nasıl olmalı sorusundan anlıyoruz. Sitemizde bulunan resimlerin bile Seo ile uyumlu olması gerekir. Peki, bunu nasıl sağlamalıyız?

Web sitemize bir içerik girdiğimizde, içeriği yayınlarken bir çok ek başlık ve etiket giriyoruz. İçeriğin yayınlanacağı Url’nin başlık ile ilişiğini gerçekleştiriyoruz. Bu kuralların benzerleri de resimler için geçerlidir.

Sitenize bir resim eklediğinizde bu resmin ne ile alakalı olduğunu arama motorlarına bildirmek için açıklamalar girmemiz gerekir. Bu daha resmin adından başlar. Örnek olarak bir “ameliyat anı” resmini sitenize ekleyeceksiniz. Hedefiniz ise “ameliyat anı” aramalarında resminizin görünmesi. Sitenize ekleyeceğiniz resmin ismini “8231p1.jpg” gibi herhangi bir harf ve rakamlardan oluşan bir isim ile kaydederseniz baştan hata yapmış olursunuz. Bunun yerine resminizi ismi “ameliyat-ani.jpg” olmalıdır. Bu şekilde aramalarda daha ön sıralarda çıkabilirsiniz. Resim isimlendirme işlemlerinde ingilizce karakter kullanmanızda büyük fayda vardır. Web sitenize resminizi yüklerken de resmin etiket kısmına yine “ameliyat anı” olarak bir anahtar kelime eklemeniz çok önemlidir. Bu kısımda Türkçe karakterler kullanmanız daha faydalıdır.

Tabi arama motorları için önemli olan özgünlük. Resimlerinizde de bu özgünlüğü sağlarsanız siteniz bir adım daha kaliteye yaklaşmış olur. Özgün resim için kendinize üretebilirsiniz. Buna imkan yoksa konunuz ile alakalı resimleri bularak çeşitli programlarda değiştirmeler yaparak özgünleştirmenizde mümkün.

Bir önceki yazımız olan Resim SEO başlıklı makalemizde Resim SEO Kriterleri, Resim SEO Nasıl Yapılır ve Resim SEO Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here