Web Tasarım’da Renk Uyumu

0
653
Colorful ink in water abstract

Web tasarımda sitenin yerleşiminden çok yer alan renk paleti çok önemlidir. Sitelerimizde kullandığımız renkler tonları yada karışım bakımından birbirine yakın olarak gözüken renklerden seçilmelidir. Şu anda yapılan birçok tasarımda göz zevkini bozan renkler ve aşırı parlaklık gözü bir hayli yormaktadır. Bunun önlenmesi içinde size bu konumuzda yapmanız gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Yazımıza bir site örneği vererek başlayalım. Örneğin bir yemek sitesi yapılacak, çoğunluğun kullandığı kırmızı rengi ve tonlarını bir çoğumuz merak etmişizdir. Kırmızı renk iştah açıcı ve göze hoş geldiği için yemek sitelerinde kaçınılmaz bir renktir. Renkler sitenin amacını belirler. Örneğin bir eğitim sitesi için genelde mavi ve beyaz renkler kullanılır. Bu da sitenin hangi amaçla yapıldığını göstermektedir. Siteleri yapımında renk olayında takıldığımızda eğer ki renk gözü yoksa (renk uyumu) o site büyük bir renk sorunu çıkacaktır. Bazı tasarım programları yada bazı firmaların özel olarak yapmış olduğu renk paleti siteleri günümüzde en çok kullanılan siteler haline gelmiştir. Dikkat ettiyseniz siteler geçmişte günümüze kadar yaşadığı renk sorunları sonrasında doğru rengi bulmalarında uzun bir süre almıştır. Deneyerek görerek yapacağımız bu renk dizaynı kişilerin ya da müşterilerin renk zevklerine bakılarak yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Web Tasarımda Dinamiklik başlıklı makalemizde Dinamik Site, Dinamik Site Nedir ve Web Tasarım Dinamik Site hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here