WordPress Kalıcı Bağlantılar(URL)

0
594
Wordpress Kalıcı Bağlantılar(URL)

En çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress’de temel SEO ayarlarından olan WordPress Kalıcı Bağlantılar(URL) ayarı nasıl yapılır? Merhaba arkadaşlar, WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra olmazsa olmaz ayarlardan olan Kalıcı Bağlantılar ayarının nasıl yapıldığını, nasıl yapılması gerektiğini göreceğiz.

WordPress’in ilk olarak sisteme otomatik tanımladığı ayar; Varsayılan – http://www.seodahi.com/?p=123 ayarıdır. Bu bizlere SEO açısından pek bir şey sağlamaz. Burada yapmamız gerekeni yapmadan önce hangi sistemi kullanacağınız çok önemli, bir blog yapmak istiyorsanız farklı bir url yapısı, haber sitesi yapmak istiyorsanız farklı url yapısı kullanmanız gerekebilir. Bir haber sitesinde aynı başlıkta birden fazla konu açma ihtimalinizi göze almanız gerekebilir. Bu yüzden url yapısını; Özel Yapı – /%postname%-%post_id%/ kullanmanızı tavsiye ederiz. Blog siteleri için ise; Özel Yapı – /%postname% ayarını yapmalarını tavsiye ederiz. Kategori temeli için ise Category yerine kategori, tag yerine ise etiket yapmanız sizlere fayda sağlayabilir.

Bu WordPress SEO işleminde ki asıl amacımız sitemizi SEF, yani Arama Motoru Dostu yapmaktır. Konumuzun başlığı, url’de ve açıklama kısmında geçmesi arama motorları tarafından çok dikkate alınan bir kriterdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here